Zajęcia „Krainy Eksperymentów”
2024-11-14
Wpływ oświetlenia na kolor liści cebuli – na lekcji biologii: klasa 5a, 5c.
2024-11-15
Pokaż wszystkie

Zakładamy hodowle ślimaków afrykańskich – Rozwiń Skrzydła

ROZWIŃ SKRZYDŁA

Zakładamy hodowlę ślimaków afrykańskich. Nasze ślimaczki mają 8 miesięcy i złożyły pierwszy raz jaja, z których wykluło się małe potomstwo.

Czym są ślimaki afrykańskie?
Ślimaki afrykańskie, znane również jako Achatina fulica, to jedne z największych lądowych ślimaków na świecie.
Mogą osiągać długość nawet do 20 cm, a ich masa może wynosić ponad 500 gramów. Pochodzą z tropikalnych i subtropikalnych regionów Afryki,
ale dzięki swojej adaptacyjności rozprzestrzeniły się na wiele innych kontynentów.

Żywienie ślimaków afrykańskich
Ślimaki afrykańskie są roślinożerne i preferują dietę bogatą w warzywa i owoce. Podstawą ich diety mogą być liście sałaty, kapusty, marchewki, jabłka, banany oraz cukinia. Ważne jest, aby dieta ślimaków była zróżnicowana i dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ślimaki afrykańskie potrzebują również źródła wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ich muszli. Wapń można dostarczać w postaci pokruszonych skorupek jaj.

Rozmnażanie ślimaków afrykańskich
Ślimaki afrykańskie są hermafrodytami, co oznacza, że każdy osobnik posiada zarówno męskie, jak i żeńskie narządy rozrodcze.
Dzięki temu każdy ślimak afrykański może składać jaja. Proces rozmnażania jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalnych zabiegów.
Ślimaki afrykańskie składają jaja w wilgotnym podłożu, z którego po około 2-4 tygodniach wykluwają się młode ślimaki. Jaja ślimaków afrykańskich są dość duże, mierzą około 5 mm średnicy i mają twardą skorupkę.